Мindfulness або практика усвідомлення у Львівській приватній Школі 3Д. Що це та навіщо?

Вже декілька місяців у нашій Школі 3Д впроваджують практику Мindfulness. І ми пишаємося тим, що #школа3d є першою в Україні за внесенням у розклад та практикою в усіх навчальних класах

Дуже важливо розуміти, що ж це таке ?

Мindfulness — це підтримка щохвилинної усвідомленості в думках, почуттях, тілесних відчуттях і навколишньому середовищі.
Усвідомленість означає, що ми приділяємо увагу нашим думкам і почуттям.
Коли ми практикуємо усвідомленість, наші думки синхронізуються з тим, що ми відчуваємо в даний момент, а не з тим, що ми витягуємо на поверхню з минулого, або що уявляємо, думаючи про майбутнє.
Майндфулнес — це усвідомлені медитації, виконувати які може будь-хто. Якщо слово «медитації» комусь не подобається, можна називати це вправами на концентрацію уваги. Насправді, майндфулнес — це вміння спокійно і без поспіху зосереджуватися та звертати увагу на конкретні деталі, перебуваючи тут і зараз. Дітям такі вправи особливо корисні — вони допомагають їм стати менш розсіяними, покращують загальний психічний стан здоров’я, допомагають посилити фокус при надмірному збудженні, покращують соціальні навички та допомагають оговтатися від наслідків конфліктів або навіть цькування.

Навіщо практикувати майндфулнес?

Дослідження показують, що практикуючи майндфулнес хоча б кілька тижнів, ми вже можемо отримати відчутні позитивні результати для здоров’я тіла, духу і для соціального життя.
Покращується здоров’я. Доведено, що вже через кілька тижнів вправ з програми майндфулнес імунітет значно зміцнюється, а це у свою чергу стимулює опірність хворобам.
Зміцнюється психіка. Усвідомленість підсилює позитивні емоції та зменшує стрес. Вчені говорять, що це діє як природний антидепресант в лікуванні й профілактиці депресії.

Усвідомленість змінює наш мозок. Завдяки практиці майндфулнес змінюється щільність сірої речовини в зонах мозку, що відповідають за навчання, емпатію і регуляцію емоцій.
Підвищується концентрація. Майндфулнес допомагає не відволікатися і бути більш уважними, а також покращує пам’ять.
Виявляється альтруїзм і співчуття. Завдяки майндфулнес ми частіше хочемо допомагати людям, тому що підвищується активність нейронів в ділянках мозку, що відповідають за співчуття і регуляцію емоцій.
Усвідомлення допомагає в школі. Науково доведено, що навчання практиці усвідомленості в школі зменшує проблеми з поведінкою і проявами агресії в учнів, підвищує задоволеність життям і навички уваги. У вчителів, які практикують майндфулнес, нормалізується кров’яний тиск, зменшуються негативні емоції та симптоми депресії, підвищується емпатія.
Варто пам’ятати кілька речей :
• Розпочинайте повільно; почніть з 5 хвилин на день і поступово збільшуйте час протягом кількох тижнів.
• Знайдіть зручне місце, де можна посидіти. Ви можете сидіти на підлозі (використовуючи подушку, якщо це необхідно) або сидіти прямо в кріслі, з ногами на підлозі. У класі це може бути килимок.
• Розпочніть з дихання. Зосередьтесь на підрахунку дихання. Якщо ви зауважили, що думки розсіюються, то ви все більше усвідомлюєте дії свого розуму. Для маленьких діток просто важливо повільно і спокійно вдихати та видихати.
• Дуже важливо робити це кожного дня. Дослідження довели, що регулярність створює нові нейронні мережі у мозку і будь-яка практика стає частинкою вашого повсякденного життя.
Пам’ятайте, що майндфулнес — це практика, яка не передбачає судження. Ми не повинні приносити очікування в нашу практику. Ви можете відчути момент глибокого розуміння під час самоусвідомлення. Або вам може бути дуже нудно. Ви можете почувати себе неспокійно і хвилюватися. Або ви можете відчувати себе спокійно і розслаблено.
Власне ця практика полягає в тому, щоб охопити все, що є в даний момент. І як нагорода, згодом ви відчуєте більшу самосвідомість і самоконтроль, збільшення спокою і співчуття, які з’являться.
Варто лише спробувати.

А вже зовсім скоро наша Школа Дружня До Дитини презентує чудовий посібник із вправами на усвідомлення.